Jak název napovídá, jedná se o celodenní monitoraci krevního tlaku pacienta (také bývá nazýváno ABPM – ambulatory blood pressure monitoring).

Provedení vyšetření:

Objednaný den ráno se pacient dostaví do ambulance, kde je mu na paži nasazena manžeta pro měření tlaku a ovládací zařízení, které je připevněno na pásek. Poté pacient odchází domů či do práce – doporučujeme mít normální denní režim, abychom zhodnotili reakci krevního tlaku na běžnou denní zátěž. Nicméně určité extrémy v denních režimech (byť pro pacienta „běžné“) nejsou pro monitoraci tlaku vhodné – např. celodenní řízení vozidla.

Zařízení měří tlak zcela automaticky v určitých intervalech (během dne po 15 min., v nočních hodinách po 30 min.).

Dále je již při objednávání termínu si nutné uvědomit, že přístroj při měření tiše vrčí – což při většině aktivit nevadí, ale např. v divadle či na důležité poradě to může být stresující.

Pro správné zhodnocení vyšetření je nutné vést deníček – ten je pro hodnocení kompenzace TK zcela zásadní, neboť to, co může být při zátěži normálním tlakem, může být v klidu již považováno za patologii. Prázdný deníček si můžete stáhnout zde. Vzor, jakým způsobem je třeba deníček vyplnit, si můžete prohlédnout zde.

Výsledkem vyšetření je křivka hodnot krevního tlaku během dne, zároveň s hodnocením, jakou část dne byl krevní tlak v normě, a hodnocením nočního poklesu.

 

Poznámky k měření:

Při nafukování manžety mějte ruku v klidu, nepohybujte s ní. Pokud se přístroji měření nezdaří, bude je opakovat.

S přístrojem se nesprchujte ani ho jinak nenamáčejte a vyhýbejte se aktivitám, při kterých by mohl být mechanicky poškozen (př. bojové sporty) – zařízení stojí cca 100 000 Kč.

K měření si s sebou přineste balíček 4 baterií AA. Baterie by měly být stejného druhu (nebo alespoň 2 a 2 stejné). Máme špatné zkušenosti s dobíjecími bateriemi – nevydrží dostatečně dlouho.

Večer vyměňte v přístroji baterie, tak jak vám bylo při nasazování sestrou předvedeno.

 

Řešení obtíží:

  • Rozpojení hadičky: části hadičky jsou spojeny bajonetovým uzávěrem – konce hadičky přiložte k sobě a jemně pootočte až do zaklapnutí.
  • Přístroj opakovaně nafukuje: špatně uložená manžeta – manžetu posuňte výše (je na suchý zip). Manžeta má být naložena na paži v její střední části (nikoli na lokti nebo pod ramenem). Pokud přístroj opakovaně vrčí, ale manžeta se nenafukuje, zkontrolujte hadičku, zda není zalomená.
  • Přístroj opakovaně měří a neukládá změřenou hodnotu – nedostatečná délka držení končetiny v klidu.
  • Výměna baterií: sejměte kryt, vyjměte staré baterie a vložte nové (pozor na polarizaci baterií).